Result
Saturday, 1 February, 2020
16:22
Fair Grounds (USA)

Allowance Optional Claiming Race (3yo) (Turf)

5f 110y (Firm) 3yo
Total prize money 41,000 USD
1st 24,600 USD 2nd 8,200 USD 3rd 4,510 USD 4th 2,460 USD 5th 1,230 USD
Runners: 7

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (3) Jockey's silk
The Gray Blur (USA)
Dare To Dream Stable LLC
3
8 - 7
-
bl
Christopher Davis
Mitchell Murrill
Days L/R: 126
2nd (2) Jockey's silk
Souper Dormy (USA)
Live Oak Plantation
1½ l
3
8 - 7
-
Mark Casse
Miguel Mena
3rd (6)
Carpe Victoriam (USA)
Ghost Hollow Farm
2¼ l
3
8 - 7
-
Thomas Amoss
James Graham
Days L/R: 97
4th (4) Jockey's silk
Nomo D'Oro (USA)
Brittlyn Stable Inc
hd
3
8 - 7
-
bl
Jose M Camejo
Edgar Morales
5th (7)
Money Biz (USA)
Hugh H Robertson, John Mentz & Jeff Larson
1½ l
3
8 - 7
-
Hugh Robertson
Corey J Lanerie
6th (1) Jockey's silk
Decorated (USA)
Cheyenne Stables LLC
5 l
3
8 - 7
-
Jeremiah O'Dwyer
Gabriel Saez
7th (5)
Carpe Noctem (USA)
Tagg Team Racing & Joanne Schureck
14 l
3
8 - 7
-
Gregory D Foley
Colby J Hernandez
NR (10) Jockey's silk
Godolphin Racing LLC
3
8 - 7
-
bl
Brendan P Walsh
Brian Joseph Hernandez Jr
Non-runner
Days L/R: 36
NR (9)
Long Weekend (USA)
B C W T Ltd
3
8 - 7
-
Thomas Amoss
James Graham
Non-runner
Days L/R: 175
NR (5)
Beau Oxy (USA)
Hugh H Robertson
3
8 - 7
-
bl
Hugh Robertson
Santo Sanjur
Non-runner
Days L/R: 195

More results from Saturday, 1 February, 2020

Saturday, 1 February 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Wagner (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Craig A Williams (8 - 8)
16:50 Neds W.J. Adams Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
5f (Soft) 2yo+
Fair Grounds (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Brad H Cox
Brian Joseph Hernandez Jr (8 - 6)
14:26 Randy P. Romero Memorial Overnight Stakes (Conditions) (3yo) (Turf)
1m (Firm) 3yo
Gulfstream Park (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Michael Stidham
Jose L Ortiz (8 - 10)
15:34 Sweetest Chant Stakes (Grade 3) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good) 3yo
Kokura (JPN) 17th Masato Nishizono
Taisei Danno (8 - 7)
11:20 Maiden Race (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo Mdn
Kokura (JPN)
Godolphin
3rd Koichi Tsunoda
Yoshihiro Furukawa (8 - 7)
14:15 Allowance Race (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 2f (Good) 4yo+ Allowance
Kokura (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Keizo Ito
Yuji Hishida (9 - 0)
16:00 Ogori Tokubetsu (Allowance) (4yo+) (Turf)
6f (Good) 4yo+ Allowance
Kyoto (JPN)
Upsurge (JPN)
Godolphin
12th Teruhiko Chida
Ryusei Sakai (8 - 7)
11:00 Maiden Race (3yo Fillies & Mares) (Dirt)
7f (Standard) 3yo Mdn
Kyoto (JPN) 1st
trophy
Masato Nishizono
Ryuji Wada (8 - 11)
11:30 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 4yo+ Allowance
Kyoto (JPN)
Godolphin
3rd Koichi Tsunoda
Yasunari Iwata (8 - 7)
15:35 Maizuru Stakes (Handicap) (4yo+) (Dirt)
1m 1f 110y (Standard) 4yo+
Kyoto (JPN) 14th Mitsugu Kon
Keisuke Dazai (8 - 9)
15:35 Maizuru Stakes (Handicap) (4yo+) (Dirt)
1m 1f 110y (Standard) 4yo+
Kyoto (JPN)
Godolphin
8th Koichi Tsunoda
Ryuji Wada (9 - 0)
16:10 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
6f (Standard) 4yo+ Allowance
Lingfield (AW) (GB)
Finespun (IRE)
Godolphin
3rd John Gosden
Robert Havlin (8 - 12)
15:30 Betway Novice Stakes
1m 4f (Standard) 4yo+
Meydan (UAE)
Godolphin
3rd Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 0)
15:35 Emirates NBD Business Banking (Maiden) (Turf)
1m (Good) 3yo Mdn
Randwick (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Jason Collett (8 - 8)
12:55 Widden Stakes (Group 3) (2yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Randwick (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Rachel King (8 - 8)
13:30 Iron Jack Canonbury Stakes (Group 3) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Randwick (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Rachel King (8 - 6)
16:30 Tab Expressway Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Hugh Bowman (8 - 13)
16:30 Tab Expressway Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 9)
17:50 Hyland Race Colours Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
10th James Cummings
Joshua Parr (9 - 4)
17:50 Hyland Race Colours Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Santa Anita (USA)
Still In Love (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Richard E Mandella
Jorge I Velez (8 - 0)
14:30 Maiden Special Weight (3yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Firm) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Mizuki Takayanagi
Yutaka Take (8 - 11)
11:40 Allowance Race (3yo) (Dirt)
1m (Standard) 3yo Allowance
Tokyo (JPN)
Godolphin
6th Kenji Nonaka
Filip Minarik (9 - 0)
14:00 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
1m 2f 110y (Standard) 4yo+ Allowance
Tokyo (JPN)
Godolphin
10th Toru Kurita
Hironobu Tanabe (8 - 11)
15:10 Crocus Stakes (Listed Race) (3yo+) (Turf)
7f (Firm) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
5th Keiji Yoshimura
Yutaka Take (8 - 11)
15:45 Shirafuji Stakes (Listed Race) (4yo+) (Turf)
1m 2f (Firm) 4yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
7th Takaki Iwato
Akihide Tsumura (8 - 11)
16:25 Allowance Race (4yo+) (Turf)
1m 1f (Firm) 4yo+ Allowance