Result
Sunday, 26 January, 2020
14:40
Wyong (AUS)

Capital One Real Estates Aussie, Aussie, Aussie...run...run...run Maiden Handicap (Handicap) (2yo+)

6f 165y (Good) 2yo+
Total prize money 34,300 AUD
1st 16,740 AUD 2nd 6,000 AUD 3rd 3,200 AUD 4th 1,980 AUD 5th 1,280 AUD 6th 1,100 AUD 7th 1,000 AUD 8th 1,000 AUD 9th 1,000 AUD 10th 1,000 AUD
Runners: 11

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (6)
Capri Of Tuffy (AUS)
R D Tuffy
3
8 - 5
-
Peter Robl
Cejay Graham
Days L/R: 11
2nd (10)
Amica (AUS)
Ms J A McCallum & Ms G M Stanley
¾ l
3
8 - 10
-
bl
Gerald Ryan
Travis Wolfgram
Days L/R: 26
3rd (7) Jockey's silk
Charles Seven (AUS)
Godolphin
1¼ l
3
9 - 4
-
bl
James Cummings
Tommy Berry
Days L/R: 18
4th (9)
Atherton (AUS)
R L Roulston, J C Stewart Et Al
shd
3
9 - 1
-
Kim Waugh
Jay Ford
Days L/R: 285
5th (2)
Dancing Dollar (AUS)
T J Robertson, Mrs E A Robertson Et Al
shd
3
8 - 10
-
Bjorn Baker
Jason Collett
Days L/R: 15
6th (8)
Japingka (AUS)
J L Stitt, Mrs C I Stitt & Mrs C B Remond
¾ l
3
8 - 10
-
Mark Newnham
Robbie Dolan
Days L/R: 15
7th (5) Jockey's silk
Enchantingly (AUS)
Star Thoroughbreds Pty Ltd, Paramount Racing Et Al
½ l
3
8 - 13
-
bl
Chris Waller
Glyn Schofield
Days L/R: 148
8th (3) Jockey's silk
Donnachiara (AUS)
Think Big Stud
shd
3
8 - 10
-
bl
Anthony Cummings
Jean Van Overmeire
Days L/R: 19
9th (1)
Lunar Rain (AUS)
Ms R A Fowler, B W Dale Et Al
nk
4
9 - 0
-
Jason Coyle
Adam Hyeronimus
Days L/R: 19
10th (4)
Hot Dude (AUS)
Ms K E Harding & Mrs S Betts
5¼ l
4
9 - 0
-
bl
Craig Carmody
Rachael Murray
Days L/R: 15
11th (11)
Oakfield Cheyenne (AUS)
B Mackenzie
7¼ l
3
8 - 10
-
Damien Lane
Grant Buckley
NR
Pahang (AUS)
China Horse Club Racing Pty Ltd & Miss A T Li
3
9 - 1
-
bl
J O'Shea
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 144
NR
Azoustic (AUS)
Proven Thoroughbreds, Zoushak Et Al
4
9 - 3
-
t,cp
Joseph Pride
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 30
NR
Nanakorobi Yaoki (AUS)
M Sese, O Y Oda & T K Kametahi
3
8 - 10
-
Chris Waller
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 134
NR
Gogol (AUS)
A J Bott, Mrs P S Hall Et Al
3
8 - 9
-
bl
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Louise Day
Non-runner
Days L/R: 18
NR
Poetry In Motion (AUS)
K J Pooley, Mrs J L Pooley & Miss I M Pooley
3
8 - 11
-
t
Chris Waller
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 15
NR Jockey's silk
Modern Dance (NZ)
G Harvey
4
8 - 13
-
Steve Englebrecht
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 19
NR
Sapphires Son (AUS)
R L Cain, G A Cain & C Fialkovich
3
8 - 10
-
Tracey Bartley
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 208

More results from Sunday, 26 January, 2020

Sunday, 26 January 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Aqueduct (USA)
Spice Road (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Joseph R Lee
Dylan Davis (8 - 10)
12:50 Maiden Special Weight (4yo+) (Main Track) (Dirt)
7f (Muddy) 4yo+ Mdn
Geelong (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Brad Rawiller (9 - 2)
13:00 Bet365 Maiden Plate (2yo) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo Mdn
Kokura (JPN)
Behind The Sun (JPN)
Godolphin
2nd Keiji Yoshimura
Taisei Danno (8 - 0)
09:50 Maiden Race (3yo Fillies) (Dirt)
1m 110y (Sloppy) 3yo Mdn
Kokura (JPN)
Lyrical Dawn (JPN)
Godolphin
11th Yusuke Wada
Kiwamu Ogino (8 - 9)
10:20 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
5f (Sloppy) 4yo+
Kokura (JPN)
Metropole (GB)
Godolphin
1st
trophy
Keiji Yoshimura
Arata Saito (8 - 3)
12:40 Allowance Race (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 1f (Yielding) 4yo+
Kokura (JPN)
Short Story (JPN)
Godolphin
9th Keiji Yoshimura
Daichi Shibata (8 - 5)
15:25 Moji Stakes (Handicap) (4yo+) (Dirt)
1m 110y (Sloppy) 4yo+
Kyoto (JPN)
Myrtle Field (IRE)
Godolphin
1st
trophy
Yoshito Yahagi
Ryusei Sakai (8 - 11)
12:50 Newcomer Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo Mdn
Nakayama (JPN)
Pertinent (JPN)
Godolphin
5th Takaki Iwato
Akihide Tsumura (8 - 7)
10:10 Maiden Race (3yo Fillies) (Dirt)
6f (Standard) 3yo Mdn
Nakayama (JPN)
Globalism (IRE)
Godolphin
5th Tetsuya Kimura
Christophe-Patrice Lemaire (8 - 7)
12:30 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo Mdn
Nakayama (JPN)
Day Of Thunder (IRE)
Godolphin
12th Tsuyoshi Tanaka
Masami Matsuoka (8 - 11)
12:30 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo Mdn
Nakayama (JPN)
Afterburner (JPN)
Godolphin
4th Keizo Ito
Christophe-Patrice Lemaire (9 - 0)
15:10 Hatsugasumi Sho (Allowance) (4yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 4yo+
Oaklawn Park (USA)
Beach Time (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Brad H Cox
Joseph Talamo (8 - 8)
15:46 Maiden Special Weight (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
6f (Muddy) 3yo Mdn
Sam Houston (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Michael Stidham
Florent Geroux (8 - 10)
16:40 Texas Turf Mile Stakes (Conditions) (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo
Tampa Bay Downs (USA)
Battle Creek (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Eoin Harty
Jose C Ferrer (8 - 8)
13:35 Maiden Claiming Race (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 40y (Fast) 3yo Mdn
Wyong (AUS)
Tahuna (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Jason Collett (8 - 10)
14:05 Jett's Fitness @SAN Remo Aussie Day Horseplay Maiden Plate (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+ Mdn
Wyong (AUS)
Acumen (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Jason Collett (9 - 4)
15:15 Alloom Beauty Aussie Day Dash Class 1 Handicap (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+