Result
Sunday, 20 October, 2019
14:05
Niigata (JPN)

Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Turf)

1m 1f (Good) 3yo+
Total prize money 14,250,000 JPY
1st 7,499,999 JPY 2nd 3,000,000 JPY 3rd 1,899,999 JPY 4th 1,100,000 JPY 5th 750,001 JPY
Runners: 11

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (9)
King Theseus (JPN)
Kazutaka Hosaka
3
8 - 9
-
Tetsuya Kimura
Genki Maruyama
2nd (1) Jockey's silk
Regal Mane (JPN)
Shinji Maeda
1 l
3
8 - 7
-
Shinsuke Hashiguchi
Atsuya Nishimura
Days L/R: 217
3rd (6)
Earth Dragon (JPN)
Masuo Matsuyama
1¼ l
3
8 - 3
-
Yasuhiro Nemoto
Nanako Fujita
Days L/R: 71
4th (3)
Hidden Parameter (JPN)
Hiroyuki Sonobe
nk
5
9 - 0
-
Yoshitada Munakata
Kyosuke Maruta
Days L/R: 273
5th (8) Jockey's silk
Citrus Cooler (JPN)
G1 Racing Co Ltd
ns
6
8 - 7
-
Noboru Takagi
Akira Sugawara
Days L/R: 21
6th (4) Jockey's silk
American Wake (JPN)
U Carrot Farm
½ l
3
8 - 5
-
Takashi Saito
Yuta Nakatani
Days L/R: 119
7th (7)
Meikei Harrier (JPN)
Nagoya Keiba
hd
3
8 - 9
-
Kazuyoshi Kihara
Hayato Yoshida
Days L/R: 147
8th (11) Jockey's silk
Red Louvre (JPN)
Tokyo Horse Racing Co Ltd
1¾ l
3
8 - 5
-
Kazuhide Sasada
Kiwamu Ogino
Days L/R: 120
9th (5)
Jun Theodora (JPN)
Junji Kawai
nk
5
8 - 3
-
Kazuhiro Seishi
Kaito Otsuka
Days L/R: 504
10th (10) Jockey's silk
Win Crimson (JPN)
Win Co Ltd
3 l
5
9 - 0
-
Takafumi Aoki
Kazuma Harada
Days L/R: 533
11th (2) Jockey's silk
Cherish You (JPN)
Godolphin
3 l
3
7 - 12
-
Masaaki Koga
Taisei Danno
Days L/R: 71

More results from Sunday, 20 October, 2019

Sunday, 20 October 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Cholet (FR)
Elegant Light (GB)
Godolphin SNC
1st
trophy
H-A Pantall
Soufiane Saadi (8 - 10)
16:42 Grand Prix de Cholet (Conditions) (3yo+) (Turf)
6f 165y (Heavy) 3yo+
Kyoto (JPN)
Upsurge (JPN)
Godolphin
17th Teruhiko Chida
Yuichi Kitamura (8 - 7)
11:35 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
7f (Good) 2yo Mdn
Kyoto (JPN)
Godolphin
10th Ryuji Okubo
Mirco Demuro (9 - 0)
14:25 Kitano Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Firm) 3yo+
Longchamp (FR)
Orchid Star (GB)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
William Buick (8 - 10)
15:15 Prix de Saint-Cyr (Listed Race) (3yo Fillies) (New Course: 2nd Post) (Turf)
7f (Heavy) 3yo
Longchamp (FR)
Firebird Song (IRE)
Godolphin SNC
10th H-A Pantall
Mickael Barzalona (9 - 0)
15:15 Prix de Saint-Cyr (Listed Race) (3yo Fillies) (New Course: 2nd Post) (Turf)
7f (Heavy) 3yo
Longchamp (FR)
Wishfully (IRE)
Godolphin SNC
2nd H-A Pantall
Mickael Barzalona (8 - 11)
15:50 Prix Casimir Delamarre - Fonds Europeen de l'Elevage (Listed Race) (3yo+ Fillies & Mares) (Moyenne C
1m 1f (Heavy) 3yo+
Longchamp (FR)
Magny Cours (USA)
Godolphin SNC
2nd Andre Fabre
Pierre-Charles Boudot (9 - 2)
17:35 Prix du Ranelagh (Listed Race) (3yo+) (Grande Course) (Turf)
1m (Heavy) 3yo+
Longchamp (FR)
Mount Pelion (IRE)
Godolphin SNC
4th Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
17:35 Prix du Ranelagh (Listed Race) (3yo+) (Grande Course) (Turf)
1m (Heavy) 3yo+
Longchamp (FR)
Wootton (FR)
Godolphin
6th Charlie Appleby
William Buick (9 - 7)
17:35 Prix du Ranelagh (Listed Race) (3yo+) (Grande Course) (Turf)
1m (Heavy) 3yo+
Longchamp (FR)
Broderie (GB)
Godolphin SNC
7th H-A Pantall
Vincent Cheminaud (9 - 2)
17:35 Prix du Ranelagh (Listed Race) (3yo+) (Grande Course) (Turf)
1m (Heavy) 3yo+
Naas (IRE)
Terzetto (IRE)
Godolphin
11th M Halford
Ross Coakley (9 - 6)
16:00 Irish Stallion Farms EBF Bluebell Stakes (Listed Race) (Fillies & Mares)
1m 3f 190y (Soft To Heavy) 3yo+
Naas (IRE)
Godolphin
1st
trophy
J S Bolger
Kevin Manning (9 - 3)
17:10 Inns Of Court Handicap
1m 2f (Soft To Heavy) 3yo+
Niigata (JPN)
Godolphin
7th Koichi Tsunoda
Hayato Yoshida (8 - 5)
10:45 Allowance Race (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Dirt)
1m 1f (Muddy) 3yo+
Senonnes-Pouance (FR)
Latharna Skies (GB)
Godolphin SNC
4th H-A Pantall
Soufiane Saadi (8 - 13)
14:00 Prix du Verger (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 2f 110y (Soft) 3yo Mdn
Seymour (AUS)
Godolphin
4th Anthony Freedman
Clayton Douglas (9 - 2)
13:40 Georgina & Co Super Vobis Maiden Plate (3yo) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
8th Takaki Iwato
Kosei Miura (8 - 9)
13:45 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo+
Wyong (AUS)
Shaibanat (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Grant Buckley (8 - 13)
14:00 Men Of Football Central Coast Chapter Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+ Mdn
Wyong (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
(0 - 0)
17:00 Petro National Class 1 Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+