Result
Saturday, 29 June, 2019
15:00
Chukyo (JPN)

Chita Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)

7f (Good) 3yo+ Allowance
Total prize money 29,160,000 JPY
1st 15,392,000 JPY 2nd 6,111,999 JPY 3rd 3,856,000 JPY 4th 2,300,000 JPY 5th 1,500,000 JPY
Runners: 18

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (15) Jockey's silk
Mikki Brillante (JPN)
Mizuki Noda
3
8 - 7
-
Yoshito Yahagi
Yuichi Fukunaga
Days L/R: 77
2nd (10)
Memory Coronet (JPN)
Shinzan Club
ns
4
8 - 9
-
Ryuji Okubo
Kohei Matsuyama
Days L/R: 91
3rd (8) Jockey's silk
Best Actor (JPN)
Shadai Race Horse Co Ltd
1½ l
5
9 - 0
-
Yuichi Shikato
Yoshitomi Shibata
4th (14)
Jo Arabica (JPN)
K Ueda
nk
5
9 - 0
-
Hisashi Shimizu
Fuma Matsuwaka
Days L/R: 160
5th (12) Jockey's silk
Killer Contents (JPN)
Silk Racing Co Ltd
ns
5
9 - 0
-
Hideaki Fujiwara
Yuga Kawada
Days L/R: 139
6th (18) Jockey's silk
Seize Dreams (JPN)
Ryoichi Otsuka
nk
5
9 - 0
-
Naosuke Sugai
Shinichiro Akiyama
Days L/R: 111
7th (6)
Rosen Krieger (JPN)
Takeshi Fujita
1¼ l
3
8 - 3
-
Ryo Takahashi
Ryuji Wada
Days L/R: 105
8th (13)
Feldberg (JPN)
Toru Kato
¾ l
5
8 - 9
-
Yoshiyuki Arakawa
Atsuya Nishimura
Days L/R: 28
9th (2) Jockey's silk
Meisho Tsubaki (JPN)
Yoshitaka Matsumoto
½ l
4
8 - 9
-
Toyoji Nishihashi
Futoshi Komaki
Days L/R: 161
10th (9)
Copano Pierre (JPN)
Sachiaki Kobayashi
nk
5
9 - 0
-
Toru Miya
Hideaki Miyuki
Days L/R: 111
11th (1) Jockey's silk
Killer Beauty (JPN)
Sunday Racing Co Ltd
1¼ l
5
8 - 9
-
Tomokazu Takano
Takashi Fujikake
Days L/R: 111
12th (11) Jockey's silk
Win Heartbeat (JPN)
Win Co Ltd
ns
6
9 - 0
-
Hiroshi Miyamoto
Kenji Kawamata
Days L/R: 76
13th (7) Jockey's silk
Charreada (JPN)
Godolphin
ns
5
8 - 9
-
Mitsumasa Nakauchida
Yuji Nakai
Days L/R: 91
14th (17) Jockey's silk
Oh My Guy (JPN)
Toshihiro Hirosaki
1¼ l
6
9 - 0
-
Hiroshi Kawachi
Yoshitsugu Okada
Days L/R: 125
15th (16)
Koei Dahlia (JPN)
M Ito
nk
5
8 - 9
-
Kenji Yamauchi
Yutaro Mori
16th (4) Jockey's silk
Barco Rabelo (JPN)
Sunday Racing Co Ltd
1¼ l
5
9 - 0
-
Tomoyuki Umeda
Manabu Sakai
Days L/R: 13
17th (5) Jockey's silk
Meisho Moko (JPN)
Yoshio Matsumoto
1½ l
5
9 - 0
-
Akio Adachi
Suguru Hamanaka
Days L/R: 111
18th (3) Jockey's silk
Kafuji Phoenix (JPN)
Mamoru Kato
2 l
4
9 - 0
-
Yoshito Yahagi
Yuta Nakatani
Days L/R: 210

More results from Saturday, 29 June, 2019

Saturday, 29 June 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Belmont Park (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Thomas Albertrani
Eric Cancel (8 - 9)
16:45 Perfect Sting Stakes (Conditions) (4yo+ Fillies & Mares) (Widener Turf) (Turf)
1m (Firm) 4yo+
Belmont Park (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Michael Stidham
Jose Lezcano (8 - 9)
17:18 Mother Goose Stakes (Grade 2) (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Michael Walker (8 - 10)
11:45 Ladbrokes Odds Boost Handicap (2yo) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Stephen Baster (8 - 13)
11:45 Ladbrokes Odds Boost Handicap (2yo) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo
Caulfield (AUS)
Torpenhow (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Dwayne Dunn (8 - 13)
14:05 Clanbrooke Racing Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo+
Caulfield (AUS)
Jorda (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Luke Nolen (9 - 4)
16:05 Whisky Wine & Fire Handicap (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Soft) 3yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Craig A Williams (9 - 4)
16:05 Whisky Wine & Fire Handicap (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Soft) 3yo+
Chukyo (JPN)
Subzero (JPN)
Godolphin
5th Teruhiko Chida
Mirai Iwata (8 - 5)
10:35 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Dirt)
1m 1f 110y (Muddy) 3yo Mdn
Fukushima (JPN)
Godolphin
4th Toru Kurita
Keita Tosaki (8 - 7)
10:10 Maiden Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 2yo Mdn
Fukushima (JPN)
Godolphin
2nd Kenichi Fujioka
Akihide Tsumura (9 - 0)
14:05 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 5f (Firm) 3yo+ Allowance
Fukushima (JPN)
Godolphin
2nd Masaaki Koga
Hiroyuki Uchida (9 - 0)
16:30 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo+ Allowance
Hakodate (JPN)
Godolphin
2nd Kazuo Fujisawa
Christophe-Patrice Lemaire (9 - 0)
13:45 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Turf)
6f (Firm) 3yo+ Allowance
Laurel Park (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Sheldon Russell (8 - 5)
15:10 Allowance Race (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 110y (Firm) 3yo+ Allowance
Los Alamitos (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Eoin Harty
Tiago Josue Pereira (8 - 8)
13:00 Maiden Claiming Race (Maiden) (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Parveen (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Grant Buckley (9 - 0)
12:59 Fox Stevens Conveyancing Maiden Plate (2yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Grant Buckley (9 - 0)
14:09 Nelson Bay Bowlo 2YO Maiden Plate (Turf)
4f 110y (Good To Soft) 2yo Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Keagan Latham (9 - 0)
14:09 Nelson Bay Bowlo 2YO Maiden Plate (Turf)
4f 110y (Good To Soft) 2yo Mdn
Newcastle (AW) (GB)
Godolphin
8th Saeed bin Suroor
Thomas Greatrex (8 - 13)
15:35 Betfair Exchange Northumberland Plate Handicap (Heritage Handicap)
2m 56y (Standard To Slow) 3yo+
Newmarket (July) (GB) 1st
trophy
Charlie Appleby
James Doyle (9 - 0)
14:05 Randox Health Empress Fillies' Stakes (Listed Race)
6f (Good To Firm) 2yo
Newmarket (July) (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
James Doyle (9 - 5)
14:40 Coates & Seely Blanc De Blancs Novice Stakes (Plus 10 Race)
7f (Good To Firm) 2yo
Newmarket (July) (GB)
Godolphin
2nd John Gosden
Robert Havlin (9 - 5)
14:40 Coates & Seely Blanc De Blancs Novice Stakes (Plus 10 Race)
7f (Good To Firm) 2yo
Newmarket (July) (GB)
HH Sheikha Al Jalila Racing
2nd Charlie Appleby
James Doyle (9 - 5)
15:15 Randox Health Criterion Stakes (Group 3)
7f (Good To Firm) 3yo+
Newmarket (July) (GB)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
James Doyle (9 - 0)
15:50 Randox Health Fred Archer Stakes (Listed Race)
1m 4f (Good To Firm) 4yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Glyn Schofield (9 - 4)
12:40 Winter Racing Handicap (3yo) (Turf)
7f (Heavy) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Rachel King (8 - 13)
12:40 Winter Racing Handicap (3yo) (Turf)
7f (Heavy) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Jason Collett (8 - 10)
12:40 Winter Racing Handicap (3yo) (Turf)
7f (Heavy) 3yo
Rosehill (AUS)
Transmitter (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Rachel King (8 - 5)
14:25 Tab Rewards Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Tommy Berry (9 - 0)
14:25 Tab Rewards Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Glyn Schofield (8 - 7)
15:05 Civic Stakes (Listed Handicap) (3yo+) (Turf)
6f 156y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Rachel King (8 - 5)
15:05 Civic Stakes (Listed Handicap) (3yo+) (Turf)
6f 156y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Jorda (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Christian Reith (8 - 6)
15:45 Everest Carnival Hospitality Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Tommy Berry (8 - 5)
15:45 Everest Carnival Hospitality Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
10th James Cummings
Rachel King (8 - 3)
15:45 Everest Carnival Hospitality Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Heavy) 3yo+