Result
Saturday, 8 December, 2018
11:00
Chukyo (JPN)

Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Dirt)

6f (Standard) 3yo+ Allowance
Total prize money 14,250,001 JPY
1st 7,500,001 JPY 2nd 3,000,000 JPY 3rd 1,899,999 JPY 4th 1,100,000 JPY 5th 750,001 JPY
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (8)
Fabulous Hero (JPN)
Katsutoshi Yoshida
5
8 - 11
-
Kenji Nonaka
Eishin Yoshi
Days L/R: 139
2nd (14) Jockey's silk
Djeser (JPN)
Mitsuo Sugisawa
nk
4
9 - 0
-
Takashi Suzuki
Kohei Matsuyama
3rd (5) Jockey's silk
Amaze Me (JPN)
G1 Racing Co Ltd
hd
4
9 - 0
-
Hironori Kurita
Yuji Hishida
Days L/R: 139
4th (15) Jockey's silk
Novia (JPN)
Godolphin
¾ l
3
8 - 7
-
Yukihiro Kato
Yuichi Kitamura
Days L/R: 56
5th (16) Jockey's silk
Meisho Vital (JPN)
Yoshio Matsumoto
ns
3
8 - 11
-
Yoshio Oki
Katsuma Sameshima
6th (7)
Jet Corsa (JPN)
Matsuju Onoue
½ l
6
9 - 0
-
Takashi Kanari
Genki Maruyama
7th (11)
Ronsse (JPN)
Hiroki Kumazawa
½ l
3
8 - 0
-
Masahiro Matsunaga
Atsuya Nishimura
8th (4)
Seattle Tosho (JPN)
Tosho Sangyo
hd
3
8 - 7
-
Koji Kayano
Junji Iwabe
Days L/R: 265
9th (13)
Mode The Nugget (JPN)
Izumi Takemoto
ns
4
8 - 7
-
Yutaka Takahashi
Nanako Fujita
Days L/R: 98
10th (3)
Ashaka Desch (JPN)
Manabu Yoshitomi
½ l
3
8 - 11
-
Nobuhiro Suzuki
Akihide Tsumura
Days L/R: 209
11th (9)
Tachyon Rey (JPN)
Hiroo Kobayashi
nk
4
8 - 5
-
Masanori Ito
Takeshi Yokoyama
Days L/R: 112
12th (12)
Kris S Tesoro (JPN)
Ryotokuji Kenji Holdings Co Ltd
2 l
3
8 - 11
-
Ken Kozaki
Yuichi Fukunaga
Days L/R: 230
13th (10)
Elfi (JPN)
Mitsuru Honma
1 l
3
8 - 7
-
Yoshitada Munakata
Hiroto Mayuzumi
14th (6)
Horokudama (JPN)
Normandy Thoroughbred Racing Co Ltd
nk
4
8 - 9
-
Kazuya Nakatake
Akatsuki Tomita
Days L/R: 202
15th (2)
Wonder Gloire (JPN)
Yoshinari Yamamoto
30.00
6
9 - 0
-
Yutaka Okumura
Yoshimasa Kido
16th (1)
Hirono Orion (JPN)
Sanei Kaihatsu Co Ltd
2 l
3
8 - 7
-
Yasuyuki Takahashi
Kota Fujioka

More results from Saturday, 8 December, 2018

Saturday, 8 December 2018
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chukyo (JPN)
Godolphin
8th Ryuji Okubo
Yuta Nakatani (8 - 7)
13:55 Allowance Race (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Dirt)
7f (Standard) 3yo+ Allowance
Chukyo (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Koichi Tsunoda
Hayato Yoshida (8 - 9)
15:00 Hamanako Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo+ Allowance
Chukyo (JPN)
Godolphin
11th Minoru Tsuchida
Genki Maruyama (8 - 11)
15:00 Hamanako Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo+ Allowance
Chukyo (JPN)
Apt (JPN)
Godolphin
14th Mizuki Takayanagi
Kota Fujioka (8 - 9)
16:10 Inuyama Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)
7f (Firm) 3yo+ Allowance
Gulfstream Park (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Albin Jimenez (8 - 6)
12:18 Hut Hut Stakes (Black Type Conditions) (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 2yo
Hanshin (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Takayuki Yasuda
Joao Moreira (8 - 9)
11:10 Maiden Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
7f (Standard) 2yo Mdn
Hanshin (JPN) 2nd Teruhiko Chida
Yuga Kawada (8 - 7)
12:30 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
6f (Firm) 2yo Mdn
Nakayama (JPN)
Godolphin
2nd Mizuki Takayanagi
Kosei Miura (8 - 7)
11:20 Maiden Race (Maiden) (2yo Fillies) (Turf)
1m 1f (Firm) 2yo Mdn
Nakayama (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Mizuki Takayanagi
William Buick (8 - 9)
12:45 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
6f (Standard) 2yo Mdn
Nakayama (JPN)
Godolphin
5th Keizo Ito
Hiroyuki Uchida (8 - 9)
12:45 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
6f (Standard) 2yo Mdn
Nakayama (JPN)
Godolphin
12th Masakazu Ikegami
William Buick (9 - 0)
13:45 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo+ Allowance
Nakayama (JPN)
Arret (JPN)
Godolphin
15th Inao Okada
William Buick (9 - 0)
14:50 Aqualine Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)
6f (Standard) 3yo+ Allowance
Newcastle (Aus) (AUS)
Docklands (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Blake Spriggs (9 - 3)
14:09 Thorzt Safety CG&E Maiden Handicap (2yo+ Colts, Geldings & Horses) (Turf)
7f (Good) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Quenya (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Christian Reith (8 - 9)
15:16 Bolle Safety Australia 3YO Maiden Plate (Turf)
4f 110y (Good) 3yo Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Solera (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Blake Spriggs (8 - 9)
15:16 Bolle Safety Australia 3YO Maiden Plate (Turf)
4f 110y (Good) 3yo Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Nanda Devi (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Blake Spriggs (8 - 10)
15:56 Osborn Law Maiden Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Singing Sand (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Christian Reith (9 - 2)
17:16 Keith Maddison Class 1 Handicap (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo+
Pakenham (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Craig A Williams (9 - 6)
16:40 Sportsbet Pakenham Cup (Listed Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 4f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Glyn Schofield (9 - 0)
13:15 Roadwork Solutions Handicap (2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Glyn Schofield (9 - 0)
15:00 Summer Racing Handicap (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Deft (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Glyn Schofield (9 - 1)
16:20 Tab Rewards Handicap (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good) 4yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 11)
17:00 Merry Christmas ATC Members Sprint (Handicap) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
James McDonald (9 - 2)
17:00 Merry Christmas ATC Members Sprint (Handicap) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Astoria (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Jean Van Overmeire (8 - 13)
17:40 Christmas At The Gardens Handicap (3yo+) (Turf)
7f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Laussel (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Rachel King (8 - 10)
17:40 Christmas At The Gardens Handicap (3yo+) (Turf)
7f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Nai'a (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
James McDonald (8 - 9)
17:40 Christmas At The Gardens Handicap (3yo+) (Turf)
7f 110y (Good) 3yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Eoin Harty
Jesus Lopez Castanon (8 - 7)
13:38 Allowance Optional Claiming Race (Allowance) (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 3yo+ Allowance
Tampa Bay Downs (USA)
Mochi (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Eoin Harty
Jesus Lopez Castanon (8 - 8)
16:10 Maiden Special Weight (Maiden) (2yo Fillies) (Turf)
1m (Firm) 2yo Mdn
Wolverhampton (AW) (GB)
Godolphin
5th Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 2)
17:45 Ladbrokes Home Of The Odds Boost EBF Novice Stakes (Div I)
1m 142y (Standard) 2yo
Wolverhampton (AW) (GB)
Atty Persse (IRE)
Godolphin
9th Roger Charlton
P J McDonald (9 - 9)
19:45 Betway Heed Your Hunch Handicap
1m 4f 51y (Standard) 3yo+ rated 0-105