Result
Wednesday, 23 March, 2016
15:45
Kembla Grange (AUS)

tab.com.au Handicap (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)

7f (Good) 3yo+
1st 23,025 AUD 2nd 7,925 AUD 3rd 3,960 AUD 4th 1,885 AUD 5th 955 AUD 6th 450 AUD 7th 450 AUD 8th 450 AUD 9th 450 AUD 10th 450 AUD
Runners: 11

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (7)
Tremezzina (AUS)
Mrs K Callander, A Buhagiar Et Al
3
9 - 2
-
Chris Waller
Blake Shinn
Days L/R: 14
2nd (11)
Lycia (AUS)
Lordship Stud
shd
3
9 - 1
-
bl,t
J O'Shea
James McDonald
Days L/R: 14
3rd (5)
Loveitt (AUS)
Mrs A McDonnell, S Fragulis Et Al
ns
4
8 - 1
-
t
Tony McEvoy
Andrew Adkins
Days L/R: 165
4th (2)
Hermosa Beach (AUS)
Mrs S G McGuinness
hd
5
9 - 2
-
bl,t
Matthew Dale
Brenton Avdulla
Days L/R: 320
5th (9)
Santa Rocks (AUS)
J C Ashton, G P Calder Et Al
shd
4
9 - 4
-
t,cp
Michael, Wayne & John Hawkes
Tommy Berry
Days L/R: 103
6th (10)
Totally Devoted (AUS)
Kemblagrangeracing, P M Tilden Et Al
1 l
6
7 - 13
-
Gwenda Markwell
Taylor Marshall
Days L/R: 4
7th (6)
Too Chic (AUS)
R M Daisley & Mrs M L Daisley
1 l
5
8 - 1
-
Wade Slinkard
Blaike McDougall
Days L/R: 252
8th (3)
Tanita (AUS)
Victory Lodge Synd, T Hayman Et Al
shd
4
9 - 3
-
cp
Clarry Conners
Timothy Clark
Days L/R: 252
9th (4)
Ocean Tempest (AUS)
Gooree Stud
½ l
3
9 - 4
-
t
James Cummings
Glyn Schofield
Days L/R: 17
10th (8)
Amazon (AUS)
Ms K E Harding
shd
5
8 - 10
-
e/s
Les Bridge
Koby Jennings
Days L/R: 200
11th (1)
Green Aventurine (AUS)
Mrs M E Adams & R Hay
hd
6
8 - 3
-
Brian Adams
Kayla Nisbet
Days L/R: 67
NR (11)
New Vogue (AUS)
M J Stephens
6
8 - 4
-
bl
Matthew J Stephens
Winona Costin
Non-runner
NR (13)
Francais (AUS)
Mrs S J Waller, R B T Aurisch Et Al
3
9 - 2
-
t
Chris Waller
Hugh Bowman
Non-runner
Days L/R: 14

More results from Wednesday, 23 March, 2016

Wednesday, 23 March 2016
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Dundalk (AW) (IRE)
Tonkinese (GB)
Lordship Stud
2nd M Halford
Shane Foley (9 - 7)
20:00 Crowne Plaza Dundalk Race & Stay Package Median Auction Race
1m (Standard) 3yo Conditions
Kembla Grange (AUS)
Palomino (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
James McDonald (8 - 9)
14:45 Dapto Leagues Club Handicap (2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo
Kembla Grange (AUS)
Kabuki (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
Grant Buckley (9 - 0)
14:45 Dapto Leagues Club Handicap (2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo
Kembla Grange (AUS)
Radcliffe (AUS)
Lordship Stud
10th J O'Shea
Brenton Avdulla (9 - 0)
14:45 Dapto Leagues Club Handicap (2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo
Kembla Grange (AUS)
Crevettine (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
James McDonald (9 - 3)
15:15 Anytime Fitness Albion Park Handicap (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good) 3yo
Kembla Grange (AUS)
Monogram (AUS)
Lordship Stud
5th J O'Shea
James McDonald (9 - 2)
16:15 All Too Hard Handicap (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Moher (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
James McDonald (9 - 0)
16:45 Hyland Race Colours Handicap (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Art Nouveau (AUS)
Lordship Stud
13th J O'Shea
James McDonald (9 - 3)
17:15 TAB More Than Just Winning Handicap (3yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Le Croise-Laroche (FR)
Lascar (IRE)
Godolphin SNC
2nd Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 11)
16:40 Prix Agnes World (Maiden) (3yo Colts & Geldings) (Turf)
1m 1f (Soft) 3yo Mdn
Le Croise-Laroche (FR)
Switching (USA)
Godolphin SNC
1st
trophy
Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
17:40 Prix All Along (Maiden) (3yo Fillies) (Turf)
1m 1f (Soft) 3yo Mdn
Sandown (Aus) (AUS)
Spiral (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
Craig A Williams (9 - 2)
14:00 The Grand Hotel Frankston Plate (Maiden) (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo Mdn
Sandown (Aus) (AUS)
Macarthur (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Craig A Williams (9 - 4)
15:30 Browns Sawdust & Shavings Handicap (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+