Result
Saturday, 2 April, 2016
15:55
Doncaster (GB)

Betway Doncaster Mile Stakes (Listed Race)

1m (Soft) 4yo+
1st 20,983 GBP 2nd 7,955 GBP 3rd 3,981 GBP 4th 1,983 GBP
Runners: 4

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (2)
Godolphin & Prince A A Faisal
4
9 - 0
117
h
Roger Varian
James Doyle
Days L/R: 168
2nd (4)
Calling Out (FR)
Mrs Fitri Hay
2¼ l
5
9 - 0
100
David Simcock
Jamie Spencer
Days L/R: 44
3rd (3)
Custom Cut (IRE)
Frank Gillespie & Pat Breslin
1¾ l
7
9 - 7
117
David O'Meara
Daniel Tudhope
Days L/R: 181
4th (6)
Master Carpenter (IRE)
The Links Partnership
2 l
5
9 - 0
108
Rod Millman
Phillip Makin
Days L/R: 189
NR (8)
Tupi (IRE)
Michael Kerr-Dineen & Martin Hughes
4
9 - 3
108
Richard Hannon
Non-runner
Days L/R: 182
NR (1)
Muwaary (GB)
Hamdan Al Maktoum
5
9 - 0
112
John Gosden
Non-runner
Days L/R: 628
NR (7)
Moheet (IRE)
Al Shaqab Racing
4
9 - 0
104
Richard Hannon
Non-runner
Days L/R: 36
NR (5)
Bossy Guest (IRE)
John Guest Racing
4
9 - 0
107
Mick Channon
Non-runner
Days L/R: 37

More results from Saturday, 2 April, 2016

Saturday, 2 April 2016
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Doncaster (GB)
Secret Brief (IRE)
Lordship Stud
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 4)
14:45 Betway Lincoln (Heritage Handicap)
1m (Soft) 4yo+
Doncaster (GB)
Udododontu (IRE)
Lordship Stud
18th Saeed bin Suroor
James Doyle (9 - 6)
14:45 Betway Lincoln (Heritage Handicap)
1m (Soft) 4yo+
Kembla Grange (AUS)
Diambra (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
James Innes Jnr (9 - 0)
13:39 Zanbagh Benchmark 60 Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Baveno (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Jeff Penza (8 - 13)
14:54 Kathy O'Hara Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Iwauna (AUS)
Lordship Stud
8th J O'Shea
James Innes Jnr (8 - 10)
14:54 Kathy O'Hara Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Reincarnate (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Jeff Penza (8 - 9)
16:14 Kate Elder Birthday Bash Class 2 Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Pursuits (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
Jeff Penza (8 - 13)
16:54 Hot Danish Maiden Plate (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Urrac (AUS)
Lordship Stud
5th J O'Shea
Jeff Penza (9 - 3)
17:34 Slightly Sweet Maiden Plate (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+ Mdn
Kempton (AW) (GB)
Quality Time (IRE)
Lordship Stud
3rd Saeed bin Suroor
Harry Bentley (9 - 0)
15:35 Betfred "Supports Jack Berry House" Fillies' Conditions Stakes (Plus 10 Race)
1m (Standard) 3yo Conditions
Kempton (AW) (GB)
My Call (GB)
Lordship Stud
8th Saeed bin Suroor
Harry Bentley (9 - 0)
16:10 Betfred Mobile Snowdrop Fillies' Stakes (Listed Race)
1m (Standard) 4yo+
Mornington (AUS)
Resort (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
Ben Melham (9 - 0)
13:00 Martin Collins Fibretrack Mornington Sires' (Conditions) (2yo) (Turf)
7f 110y (Good) 2yo Conditions
Mornington (AUS)
Tarquin (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
James Winks (9 - 2)
15:30 Bayside Auto Group Mornington Guineas (Conditions) (3yo) (Turf)
7f 110y (Good) 3yo Conditions
Mornington (AUS)
Unbreakable (AUS)
Lordship Stud
6th J O'Shea
Ben Melham (8 - 11)
15:30 Bayside Auto Group Mornington Guineas (Conditions) (3yo) (Turf)
7f 110y (Good) 3yo Conditions
Mornington (AUS)
Meursault (AUS)
Lordship Stud
12th J O'Shea
Ben Melham (8 - 8)
16:10 Ladbrokes Hareeba Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Randwick (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
James McDonald (8 - 13)
12:10 Widden Kindergarten Stakes (Group 3) (2yo) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 2yo
Randwick (AUS)
Moher (AUS)
Lordship Stud
6th J O'Shea
James McDonald (8 - 11)
12:45 Carbine Club Stakes (Group 3) (3yo) (Turf)
1m (Good To Soft) 3yo
Randwick (AUS)
Alegria (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Sam Clipperton (8 - 7)
13:20 Schweppes Chairman's Handicap (Group 2) (3yo+) (Turf)
1m 5f (Good To Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Pearls (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
James McDonald (9 - 0)
14:30 Dilmah Tea P J Bell Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo
Randwick (AUS)
Painted Firetail (AUS)
Lordship Stud
12th J O'Shea
Sam Clipperton (8 - 7)
14:30 Dilmah Tea P J Bell Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo
Randwick (AUS)
Telperion (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
James McDonald (8 - 13)
15:10 Inglis Sires' (Group 1) (2yo) (Turf)
7f (Good To Soft) 2yo
Randwick (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
James McDonald (8 - 13)
15:50 BMW Australian Derby (Group 1) (3yo) (Turf)
1m 4f (Good To Soft) 3yo
Randwick (AUS)
Lordship Stud
5th J O'Shea
Sam Clipperton (8 - 13)
15:50 BMW Australian Derby (Group 1) (3yo) (Turf)
1m 4f (Good To Soft) 3yo
Randwick (AUS)
Lordship Stud
11th J O'Shea
James McDonald (8 - 13)
16:30 Darley T J Smith Stakes (Group 1) (2yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo+
Randwick (AUS)
Knoydart (AUS)
Lordship Stud
14th J O'Shea
Sam Clipperton (9 - 3)
16:30 Darley T J Smith Stakes (Group 1) (2yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo+
Randwick (AUS)
Bow Creek (IRE)
Lordship Stud
5th J O'Shea
James McDonald (8 - 8)
17:10 The Star Doncaster Mile (Group 1 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m (Good To Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Seltzer (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
Timothy Clark (8 - 7)
17:50 TAB Adrian Knox Stakes (Group 3 Handicap) (3yo Fillies) (Turf)
1m 2f (Good To Soft) 3yo