Racecard
Saturday, 16 March, 2019
15:54
Gosford (AUS)

Erina Leagues Club ELC 2yo Maiden Plate (Turf)

5f 110y (Good) 2yo Mdn
Total prize money 34,300 AUD
Runners: 14

Racecard table information

Form: Position the horse finished in previous races.
Entry (draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey: Name of the Jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
FormEntry (draw) Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1 (2)
Avalaunche (NZ)
J G Sargent
2
9 - 0
-
John Sargent
Mitchell Bell
2 (12)
Avion Fury (AUS)
C Ong
2
9 - 0
-
Ciaron Maher & David Eustace
Lee Magorrian
3 (8)
Doin' Shots (AUS)
B S Seelin, W B Seelin Et Al
2
9 - 0
-
Wayne Seelin
Winona Costin
4 (17)
Prince Of Puzzle (AUS)
P Argeropoulos
2
9 - 0
-
David Pfieffer
Chad Lever
5 (3) Jockey's silk
Sacramento (AUS)
Dorrington Farm
2
9 - 0
-
bl
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Grant Buckley
6 (16)
Spend (AUS)
Spendthrift Australia & New South Wales Pastoral Company
2
9 - 0
-
Michael, Wayne & John Hawkes
Doubtful
7 (13)
Tacitus (AUS)
Galletta Construction Co Pty Ltd
2
9 - 0
-
bl
Richard Litt
Ashley Morgan
8 (1)
Bella Rubino (AUS)
Blueblood Thoroughbreds Synd, N Y S A Et Al
2
8 - 9
-
Gerald Ryan
Adrian Layt
9 (11)
Brazen Gem (NZ)
Ontrack Fifty Eight Facets, Dr D A Worthley Et Al
2
8 - 9
-
Bjorn Baker
Rachael Murray
10 (4)
Citrouille (AUS)
S J Platt, Mrs R E Platt Et Al
2
8 - 9
-
Paul Perry
Shaun Guymer
11 (10)
Foxborough (AUS)
J G Sargent, Mrs A Slater Et Al
2
8 - 5
-
John Sargent
Mikayla Weir
12 (9)
Shadesmar (AUS)
J R Bannister & D J Foster
2
8 - 9
-
John Bannister
Ben Looker
13 (6) Jockey's silk
Songsheet (AUS)
Miss E K Esplin, P P R Esplin Et Al
2
8 - 9
-
Jason Coyle
Darryl McLellan
14 (7)
Varinka (AUS)
Corumbene Stud Pty Ltd Syndicate
2
8 - 5
-
Ron Quinton
Brandon Griffiths
15 (15) Jockey's silk
Apicius (AUS)
Evergreen Rich
2
8 - 9
-
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Reserve
4-7
18 (18)
Sally's Day (AUS)
Strawberry Hill Stud, Ms S B Singleton & P Hawach
2
8 - 9
-
Brad Widdup
Reserve
Days L/R: 17